Ia 92 over Stream
Good Condition13 years old1,270 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.0 Mile W Of Ia 148 |
| Carries | Ia 92 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.25836, -94.77623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 544.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,270 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017841 |