Ia 148 over West Nodaway River
Good Condition10 years old770 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 0.9 Mi. S Of Jct. 92 |
| Carries | Ia 148 |
| Crosses | West Nodaway River |
| Coordinates | 41.24539, -94.75797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 736.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 770 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017891 |