EB I-80 over 570th ST
Fair Condition60 years old11,750 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 2.0 Mi. W Of Jct. Ia 173 |
| Carries | EB I-80 |
| Crosses | 570th ST |
| Coordinates | 41.49815, -95.09894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 452.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,750 (2022) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017980 |