Ia 173 over I-80
Fair Condition62 years old1,430 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | At Jct. I-80 |
| Carries | Ia 173 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.49652, -95.06013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.9 ft (71.6 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 787.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,430 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018010 |