EB I-80 over Buck Ck & Buck Ck RD
Fair Condition61 years old11,600 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.9 Mi. E Of Jct. Ia 173 |
| Carries | EB I-80 |
| Crosses | Buck Ck & Buck Ck RD |
| Coordinates | 41.49707, -95.02342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 672.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,600 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018020 |