SR N-16 over I-80
Fair Condition62 years old837 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | At The Jct. SR N-16 |
| Carries | SR N-16 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.49707, -95.00357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 744.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 837 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018040 |