I 80 EB over US 71 & Bike Trail
Good Condition17 years old11,050 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | At Jct. U.s. 71 |
| Carries | I 80 EB |
| Crosses | US 71 & Bike Trail |
| Coordinates | 41.49709, -94.94593 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 302.2 ft (92.1 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1215.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,050 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018061 |