WB I-80 over East Nishnabotna River
Good Condition18 years old11,550 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 0.6 Mi. E Of Jct. U.s. 71 |
| Carries | WB I-80 |
| Crosses | East Nishnabotna River |
| Coordinates | 41.49726, -94.93387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 267.1 ft (81.4 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1074.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,550 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018091 |