710th ST over I-80
Fair Condition67 years old41 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 4.0 Mi. W Of Iowa 148 |
| Carries | 710th ST |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.49679, -94.83499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.1 ft (68 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 584.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018160 |