WB I-80 over Troublesome Creek
Good Condition23 years old11,500 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 4.5 Mi. E Of US 71 |
| Carries | WB I-80 |
| Crosses | Troublesome Creek |
| Coordinates | 41.49732, -94.85886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 923 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,500 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018151 |