EB I-80 over 770th Street
Fair Condition68 years old11,650 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.7 Mi. E Of Ia 148 |
| Carries | EB I-80 |
| Crosses | 770th Street |
| Coordinates | 41.49670, -94.72487 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 543.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,650 (2022) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018210 |