US 6 & Ia 38 over Otter Creek
Fair Condition67 years old3,520 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 2.2 Mi. S Of Jct. I-80 |
| Carries | US 6 & Ia 38 |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 41.60456, -91.03606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 342.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,520 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018310 |