US 6 & Ia 38 over I-80
Fair Condition67 years old2,280 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | At E Jct. Iowa 38 |
| Carries | US 6 & Ia 38 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.63644, -91.03567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 219.2 ft (66.8 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 734.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,280 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018320 |