X 30 Baker AVE over I-80
Good Condition15 years old6,900 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | At Jct. SR X30 |
| Carries | X 30 Baker AVE |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.66363, -91.34672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 278.9 ft (85 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 1,921 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,900 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018501 |