WB I-80 over Abandon Rr
Fair Condition64 years old19,500 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 0.5 Mi. E Of Jct. SR X30 |
| Carries | WB I-80 |
| Crosses | Abandon Rr |
| Coordinates | 41.66423, -91.33702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 583 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,500 (2022) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018520 |