US 65 over West Fork Cedar River
Fair Condition69 years old2,230 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 2.6 Mi. N Of Jct. SR C13 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | West Fork Cedar River |
| Coordinates | 42.93613, -93.20259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 678.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,230 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018860 |