B-15 over I-35
Fair Condition55 years old39 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 2.9 Mi. S Of Jct. Ia. 9 |
| Carries | B-15 |
| Crosses | I-35 |
| Coordinates | 43.24223, -93.34832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.0 ft (89.3 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 910.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019270 |