NB I-35 over Winnebago River
Good Condition56 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 2.3 Mi. S Of Jct. Ia 9 |
| Carries | NB I-35 |
| Crosses | Winnebago River |
| Coordinates | 43.25459, -93.34878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 994.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2023) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019280 |