US 59 over Grey Creek
Good Condition41 years old2,070 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cherokee |
| Location | 0.7 Mi. S Of Jct. SR C16 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Grey Creek |
| Coordinates | 42.85511, -95.55083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 538.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,070 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019391 |