US 59 over Grey Creek
Fair Condition40 years old1,720 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cherokee |
| Location | 1.1 Mi. N Of Jct. SR C16 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Grey Creek |
| Coordinates | 42.88079, -95.54444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 373.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,720 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019421 |