Local RD over Drainage Ditch
Poor Condition72 years old2,396 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 095121902 |
| Carries | Local RD |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 43.03549, -92.31784 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 265 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,396 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019670 |