Local RD over Drainage Ditch
Poor Condition99 years old1,051 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 095121908 |
| Carries | Local RD |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 43.02484, -92.31785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 129.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,051 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019680 |