US 218 over Drainage Ditch
Poor Condition67 years old639 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 094141800 |
| Carries | US 218 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 42.95656, -92.54734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 319 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 639 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019800 |