Ia 346 over Little Cedar Creek
Good Condition35 years old2,460 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 0.1 Mi. W Of Jct. SR T76 |
| Carries | Ia 346 |
| Crosses | Little Cedar Creek |
| Coordinates | 42.95814, -92.51941 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 246.1 ft (75 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 990 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,460 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019901 |