FM over Willow Creek
Fair Condition66 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 082422703 |
| Carries | FM |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 41.88504, -95.71996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 371.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249410 |