Teak AVE over Local Stream
Good Condition9 years old29 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 082422704 |
| Carries | Teak AVE |
| Crosses | Local Stream |
| Coordinates | 41.87973, -95.71152 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 444.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249421 |