8430000 over Perm
Fair Condition44 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Ketchikan Gateway |
| Location | Shoal Cove |
| Carries | 8430000 |
| Crosses | Perm |
| Coordinates | 55.39260, -131.29360 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 116.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100520000001145 |