8400000 over Trail # 828400shoal
Poor Condition34 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Ketchikan Gateway |
| Location | Shoal Cove |
| Carries | 8400000 |
| Crosses | Trail # 828400shoal |
| Coordinates | 55.42780, -131.23910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 100.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100520000032846 |