8440000 over Perm
Good Condition39 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Ketchikan Gateway |
| Location | Shoal Cove |
| Carries | 8440000 |
| Crosses | Perm |
| Coordinates | 55.46050, -131.23840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 127.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100520000001146 |