245th ST over Jordan Creek
Good Condition10 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083431503 |
| Carries | 245th ST |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 42.00099, -95.83808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 285.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250011 |