FM over Soldier River
Good Condition26 years old40 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083423006 |
| Carries | FM |
| Crosses | Soldier River |
| Coordinates | 41.97304, -95.78883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 336.9 ft (102.7 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,027 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249882 |