E26 160th ST over Rush Creek
Good Condition5 years old79 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 084420203 |
| Carries | E26 160th ST |
| Crosses | Rush Creek |
| Coordinates | 42.12457, -95.69478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 434.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 79 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250381 |