E16 over Rush Creek
Good Condition5 years old627 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 085422401 |
| Carries | E16 |
| Crosses | Rush Creek |
| Coordinates | 42.16803, -95.68485 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 551.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 627 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251131 |