Tulip AVE over Upper Soldier River
Good Condition15 years old159 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 084423518 |
| Carries | Tulip AVE |
| Crosses | Upper Soldier River |
| Coordinates | 42.04380, -95.70088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 389.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250552 |