Local over Soldier River
Good Condition17 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083420403 |
| Carries | Local |
| Crosses | Soldier River |
| Coordinates | 42.02992, -95.73948 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 518.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000249792 |