FM over Maple River
Good Condition69 years old188 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 084442403 |
| Carries | FM |
| Crosses | Maple River |
| Coordinates | 42.07213, -95.91947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 628.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 188 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250780 |