Local over Trib To Maple River
Poor Condition126 years old5 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monona |
| Location | 083440102 |
| Carries | Local |
| Crosses | Trib To Maple River |
| Coordinates | 42.02975, -95.92441 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 176.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000250110 |