FM over Local Creek
Good Condition20 years old80 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071161203 |
| Carries | FM |
| Crosses | Local Creek |
| Coordinates | 40.96407, -92.65122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 279.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251791 |