Local over Drainage Ditch
Poor Condition52 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071161403 |
| Carries | Local |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 40.94866, -92.66070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 76.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251800 |