Local over Soap Creek
Fair Condition37 years old30 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071172404 |
| Carries | Local |
| Crosses | Soap Creek |
| Coordinates | 40.93419, -92.76853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 326.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251971 |