Local over Drainage (creek)
Fair Condition66 years old30 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071172503 |
| Carries | Local |
| Crosses | Drainage (creek) |
| Coordinates | 40.92770, -92.76353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 267.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000251990 |