635th AVE over Drainage
Good Condition2 years old41 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071172904 |
| Carries | 635th AVE |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 40.91415, -92.84021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 122.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252051 |