FM over Stream
Poor Condition86 years old70 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071180203 |
| Carries | FM |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 40.97731, -92.89063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 273.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252080 |