Local over Drainage
Fair Condition86 years old15 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072183503 |
| Carries | Local |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 40.98895, -92.90202 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 85.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000252930 |