FM over Stream
Fair Condition58 years old30 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 071180605 |
| Carries | FM |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 40.97559, -92.98205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 248.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252110 |