43500 over Log
Poor Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Petersburg |
| Location | Tonka |
| Carries | 43500 |
| Crosses | Log |
| Coordinates | 56.79201, -133.12224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 123.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100521000003082 |