43500 over Log
Fair Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Petersburg |
| Location | Tonka |
| Carries | 43500 |
| Crosses | Log |
| Coordinates | 56.78883, -133.11842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 72.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100521000003081 |