43506 over Log
Poor Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alaska |
| County | Petersburg |
| Location | Tonka |
| Carries | 43506 |
| Crosses | Log |
| Coordinates | 56.77772, -133.13518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100521000003089 |