Local over Miller Creek
Good Condition29 years old11 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072170203 |
| Carries | Local |
| Crosses | Miller Creek |
| Coordinates | 41.07475, -92.77937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 323.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252611 |