FM over Bnsf Rr
Poor Condition90 years old360 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Monroe |
| Location | 072160701 |
| Carries | FM |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.05937, -92.74770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 522.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000252510 |